Rushlight Transport Briefing

Cleantech Conference 

 

The main element of this conference in 2020 is the Cleantech Innovation Showcase, involving presentations by some 40 companies with cutting edge clean technologies.  In order to have a focus for the presenters, there will be a panel of invited investors, financiers and corporate partners who will be able to connect with the presenters immediately after their presentation and in each of the breaks.  The fixed audience panel will be sitting at the front of the room and are available to connect with all delegates.

The full programme is as follows (subject to last minute changes):

Chair: Jeffrey Beyer, Principal Consultant, Carbon Limiting Technologies

10.00 Matthew Billson, Deputy Director Energy Innovation, BEIS

10.15 David Hytch – Head of Energy, UKRI Innovate UK

Cleantech Innovation Showcase – Presenting companies:

10.30-11.20 Panel 1 Chair: Jeffrey Beyer, Principal Consultant, Carbon Limiting Technologies

Research/ early investment session

Trusted Renewables, Colin Mallett

CEAD, States Chiwanga

RheEnergise, Stephen Crosher

Oaktec  Ltd, Paul Andrews

Lina Energy, Tom McColm

Steamology, Matt Candy

CPI, Robert Mitchell

11.20  BREAK & EXHIBITION

 

11.35-13.00 Panel 2 Chair: Tom Kennard, Director, Granted Consultancy Ltd.

11.40  Hara Spathi, Project Manager – Low Carbon London, London South Bank University

Early investment session

FAC Technology, Alexander Fergusson

Africa Power Ltd, Alastair Livesey

Offshore Wind Logistics & Construction, Matthew Bleasdale

StorTera, Gavin Park

Sun Harvester Ltd, Ryan Burton

Gommyr Power Networks Limited, Arnaud Henin

Charm Impact, Gavriel Landau

Scene Connect Ltd, Catherine Munyarari

Entrust Smart Home Microgrid Ltd, Xiongwei Liu

Carruthers Renewables Ltd, Penny Carruthers

12.50  Frans Snijkers, Director, Cleantech Flanders

 

13.00  LUNCH & EXHIBITION

 

14.15-15.35 Panel 3 Chair: Peter Thorniley, Partner, Venner Shipley LLP.

Early/ Mid investment session

C40 Cities Climate Leadership UK, Olivia Bedworth

Airex, Agnes Czako

Planet Ark Power, Andrew Jennings

Gegan Solutions, Gary Burgess

Pyrogenesys Ltd, Simon Ighofose

Flint Engineering, Stephen Lester

Axis Energy Projects, John Baross

Kew Projects Limited, Mark Johnson

GridDuck, Gregor Hoefter

Moltex Energy, Simon Newton

Polysolar, Hamish Watson

Zedify, Rob King

15.35 BREAK & EXHIBITION

 

15.55-17.15 Panel 4 Chair: Hamish Corner, Partner, Shoosmiths LLP

Mid/ late investment session

Rype Office Ltd, Greg Lavery

Deciwatt Ltd, Chris Skilton

Propelair, Dee Tavan

Verditek Solar, Ravinder Shan

Melius Homes, Robert Lambe

Xeroe Ltd, Steve Evans

Mobile Power Ltd, Jono West

Powervault, Jack Peck

Energy SRS, Brendan McGrath

EMSOL, Freddie Talberg

17.15  Conference ends

 

Fixed Audience Panel participants:

Andrew Wordsworth, Sustainable Venture Development Partners

Emma Fadlon, KTN

Gavin Taylor, Mitsui

Nick Goddard, Factor[e] Ventures

Henri Songeur, Puma Investments

Jim Totty, Earth Capital

Alex Gilbert, TfL and independent investor

Ali Naini, Turquoise International

John Williams, Sinvestec

Vitaly Lazorin, Future Matters Venture Capital

Ian Cooke, EMV Capital

Oliver Houlden, Amber Infrastructure Ltd

Damien Kelly, Engie

Paul Williams, Johnson Matthey

Felicity O’Kelly, OGCI Climate Investments LLP

John Bromley, Legal & General Capital

Cam Ross, Green Angel Syndicate

Pippa Gawley, Zero Carbon Capital

Arjun Thirunavukarasu, BAM Nuttall

Jim Johnson, Cummins

Tristan Lloyd-Baker, Seismic Ventures

Lucy Rands, ETF Partners

Matt Ridley, Investment Principal, Hangar 51 Ventures

Isabelle Smith, Shenzhen Valley Ventures